Žalúdočný vred – príznaky, diagnostika a liečba
Zhrnutie
Ak sa produkuje viac žalúdočnej kyseliny, ako je ochranná sliznica žalúdka schopná ubrániť, alebo ak je táto vrstva príliš slabá pre denne produkovanú žalúdočnú kyselinu, môže to vážne podráždiť sliznicu žalúdka. Z dlhodobého hľadiska existuje riziko, že u osôb, ktoré tým trpia, vznikne žalúdočný vred (vred žalúdka). Tu sme pre vás zhrnuli najdôležitejšie informácie o symptómoch a liečbe.
Charakteristické ťažkosti pri žalúdočnom vrede
Žalúdočný vred sa zvyčajne prejavuje nasledujúcimi ťažkosťami:
//Silná bolesť v oblasti žalúdka
//Pocit plnosti
//Poruchy krvného obehu
Bolesť sa nemusí obmedzovať len na žalúdok: V mnohých prípadoch vystreľuje do chrbta, čo lekárovi často sťažuje diagnostiku. Ak je žalúdočný vred už v pokročilejšom štádiu, môže dôjsť ku krvácaniu: To sa u pacienta prejavuje vo forme čiernej stolice alebo dokonca zvracania krvi.
Na druhej strane takmer tretina pacientov nepociťuje žiadne ťažkosti – v týchto prípadoch sa na žalúdočný vred príde len náhodou.
Ako vzniká žalúdočný vred?
Tak ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri žalúdočných vredoch zohráva úlohu dedičnosť. To, aký výrazný je v skutočnosti sklon k vzniku žalúdočných vredov, závisí do veľkej miery od rodinnej predispozície. To, že máte vo svojom genóme príslušné gény, však ešte nemusí znamenať, že sa u vás žalúdočný vred vyvinie: Na to je vždy potrebný konkrétny spúšťač.
Vo väčšine prípadov je vinníkom baktéria Helicobacter pylori. Usadí sa v žalúdočnej sliznici a uvedie do pohybu smrteľný mechanizmus: Na jednej strane spôsobuje zvýšenú produkciu žalúdočnej kyseliny a na druhej strane zároveň oslabuje obranyschopnosť žalúdočnej sliznice. To ovplyvňuje aj vrstvu hlienu, ktorá pokrýva celú vnútornú časť žalúdka.
To vedie k trvalému podráždeniu sliznice žalúdka. Ak sa nelieči, v postihnutej oblasti sa môže vytvoriť žalúdočný vred.
Medzi ďalšie spúšťače žalúdočných vredov patria:
//Stres
//Potraviny, ktoré zvyšujú produkciu žalúdočnej kyseliny
//Konzumácia stimulantov, ako je alkohol, káva a nikotín
//Niektoré lieky, napríklad lieky proti bolesti
K vzniku žalúdočných vredov môže prispieť aj kombinácia viacerých rizikových faktorov.
Žalúdočný vred: Liečba a diagnostika
Pri podozrení na žalúdočný vred možno prvé dôležité závery vyvodiť z röntgenových a ultrazvukových snímok. Lekár urobí aj vyšetrenie krvi: Na základe krvných hodnôt môže zistiť náznaky vnútornej straty krvi, ku ktorej môže dôjsť v pokročilom štádiu žalúdočného vredu.
Najbezpečnejšou metódou diagnostiky žalúdočných vredov je gastroskopia: Pri nej lekár zavedie cez ústa a pažerák do žalúdka takzvaný endoskop, ohybné zariadenie v tvare hadičky s osvetlením a kamerou. To mu umožní priamy pohľad na stav žalúdka. Okrem toho možno žalúdočný vred odlíšiť od iných ochorení s podobnými symptómami, ako je napríklad rakovina žalúdka.
V prípade žalúdočného vredu sa liečba zameriava na diétu, ktorá je šetrná k žalúdku, vyhýbanie sa stimulantom a zníženie stresu. Na podporu liečby sa zvyčajne používajú aj antacidá: Talcid® napríklad neutralizuje žalúdočnú kyselinu, a pomáha tak zmierniť ťažkosti. Posilňuje tiež ochranu sliznice žalúdka. V niektorých prípadoch sa žalúdočný vred vylieči aj bez liečby – riziko jeho opätovného výskytu je však potom oveľa vyššie.
CH-20250114-66