Pálenie záhy – príčiny, symptómy a liečba
Zhrnutie
Príliš veľa jedla, príliš rýchle jedenie, stres v práci alebo v súkromnom živote: U ľudí, ktorí sú náchylní na pálenie záhy, môžu tieto faktory vyvolať typické ťažkosti, ako je reflux kyseliny a pocit pálenia za hrudnou kosťou. Ako presne však vzniká pálenie záhy? A čo môžu ľudia, ktorí ňou trpia, proti tomu robiť? Na tejto stránke sa dozviete, ako vzniká pálenie záhy a čo môžete proti tomu robiť.
Pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti
Ľudia, ktorí často trpia pálením záhy, sa zvyčajne snažia všemožne vyhnúť spúšťačom. Je to preto, lebo charakteristické príznaky môžu byť mimoriadne nepríjemné a výrazne obmedzujú tieto osoby v každodennom živote. Jedenie sa môže stať výzvou – najmä pri cestovaní alebo na verejnosti. Energia a kvalita života sa môžu výrazne znížiť, pretože pálenie záhy sa, žiaľ, často vyskytuje v noci. Pri ležaní sa žalúdočná kyselina môže dostať do pažeráka oveľa ľahšie. Mnohé osoby, ktoré tým trpia, považujú pálivú, často silnú bolesť za hrudnou kosťou za mimoriadne nepríjemnú. Okrem toho to môže viesť aj k týmto prejavom:
//reflux kyseliny (keď sa pri grganí dostane časť žalúdočnej kyseliny do pažeráka),
//nepríjemná chuť v ústach,
//časté pokašliavanie a kašeľ,
//astma a iné problémy s dýchaním,
//zachrípnutie a
//tlak a bolesť v žalúdku.
Ako vzniká pálenie záhy?
Pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti súvisiace s kyselinou vyvoláva žalúdočná kyselina. Tá by vlastne mala zostať výlučne v žalúdku: Tam je zodpovedná za ďalšie rozkladanie potravy a zabíjanie choroboplodných zárodkov. Ak sa však dostane späť do pažeráka – kde bunky nie sú pripravené na kontakt so žalúdočnou kyselinou –, môže spôsobiť určité poškodenie.
Ako sa však žalúdočná kyselina dostane zo žalúdka do pažeráka? Príčiny sú rôzne a zvyčajne ide o kombináciu rôznych faktorov. Medzi príklady patrí:
//Spontánne ochabnutie zvierača na prechode z pažeráka do žalúdka, ktoré nie je sprevádzané prehĺtaním
//Narušená motorická funkcia pažeráka
//Nadváha
//Zvýšený vnútrobrušný tlak (napr. počas tehotenstva, pri chronickej zápche)
//Zhoršené vyprázdňovanie žalúdka
//Hernia bránice (časti žalúdka vyčnievajú cez bránicu do hrudnej dutiny, frekvencia sa zvyšuje s vekom a nadváhou)
Čo pomáha proti páleniu záhy? Rýchla pomoc pri ťažkostiach
Ak sa symptómy vyskytujú len občas, zvyčajne nie je dôvod na obavy. Takmer každý sa niekedy v živote stretne s občasnými ťažkosťami súvisiacimi s kyselinou. Na zmiernenie pálenia záhy často stačí zmena životného štýlu a stravovacích návykov. Výskyt pálenia záhy môžete znížiť pomocou týchto tipov:
//Nájdite si správnu polohu na spanie:
Nie je prekvapujúce, že pálenie záhy sa vyskytuje najmä v noci: Pri ležaní obsah žalúdka oveľa ľahšie prekonáva zvierač a dostáva sa až do pažeráka. S týmto problémom si však môžete poradiť tak, že si nájdete inú polohu na spanie – vyskúšajte: Ak budete spať s mierne vyvýšenou hornou časťou tela – napríklad so zdvihnutím čela postele –, je menej pravdepodobné, že vás bude páliť záha. Dbajte na to, aby ste hornú časť tela zdvihli do naklonenej roviny, a nie iba sklonili hlavu.
//Znížte nadváhu:
Svoju úlohu zohráva aj hmotnosť: Čím viac je brušného tuku, tým kilá navyše vyvíjajú väčší tlak na žalúdok. Zvýšený tlak uľahčuje žalúdočnej kyseline prekonať zvierač medzi žalúdkom a pažerákom. Ak máte nadváhu, schudnutie môže mať pozitívny vplyv – zájdite napríklad do posilňovne alebo tanečného kurzu.
//Zmeňte svoje stravovacie návyky:
Nesprávne stravovacie návyky s jedlami s vysokým obsahom tuku a cukru, rýchle a náhlivé jedenie a objemné jedlá môžu vyvolať ťažkosti súvisiace s kyselinou. Negatívny vplyv môže mať aj neskoré jedenie pred spaním.
//Vyhýbajte sa niektorým potravinám:
Zistite, ktoré potraviny vám nevyhovujú. Medzi typické potraviny, ktoré môžu zhoršiť pálenie záhy, patrí čokoláda, kofeín, korenené a mastné jedlá, citrusové plody, mäta pieporná a sýtené nápoje. Aby ste zistili, ktoré potraviny vám osobne vyhovujú a ktoré možno nie, je vhodné viesť si potravinový denník, do ktorého si budete presne zapisovať, čo zjete a aké ťažkosti v dôsledku toho pociťujete.
//Znížte stres:
Psychický tlak a emocionálny stres môžu zaťažovať trávenie. Preto je často mimoriadne prospešné znížiť stres a zaradiť do každodenného života relaxačné cvičenia, ako je autogénny tréning alebo progresívne uvoľňovanie svalov. Pomôže vám to tiež naučiť sa v budúcnosti lepšie zvládať stresové situácie a nenechať, aby vás príliš ovplyvňovali.
Ak sa u vás často vyskytujú ťažkosti súvisiace s kyselinou, ako je pálenie záhy, alebo ak sú príznaky veľmi závažné, odporúča sa návšteva lekára. Mohlo by ísť napríklad o tieto ochorenia:
//Gastroezofageálna refluxová choroba
//Zápal žalúdočnej sliznice
//Syndróm dráždivého žalúdka
//Hernia bránice
Keď ošetrujúci lekár zistí základnú príčinu, môže začať vhodnú liečbu a predpísať účinné lieky. Aké lieky proti páleniu záhy však v skutočnosti existujú a ako účinkujú?
Ako účinkujú lieky proti páleniu záhy
Ak alternatívne možnosti liečby, ako je zmena stravovania alebo životného štýlu, nemajú žiadny účinok, mnohé osoby, ktoré tým trpia, začínajú vyhľadávať lieky. Sú určené na zmiernenie pálenia záhy a zmiernenie žalúdočných ťažkostí súvisiacich s kyselinou a na prevenciu hroziacich neskorších následkov.
Prípravky proti páleniu záhy
Proti páleniu záhy možno použiť tieto prípravky:
//Antacidá (látky neutralizujúce kyselinu)
//Inhibítory protónovej pumpy
//Látky potláčajúce reflux
//H2 blokátory
Účinné látky obsiahnuté v týchto prípravkoch pôsobia v rôznych bodoch vzniku pálenia záhy – v závislosti od závažnosti a príčiny je potrebné určiť, ktorý liek je v príslušnom prípade najvhodnejší.
Antacidá proti páleniu záhy
Antacidá sú voľne dostupné v lekárňach a pôsobia priamo na žalúdočnú kyselinu: Účinné látky neutralizujú agresívne žalúdočné kyseliny. Antacidá preto môžu zmierniť príznaky a poskytnúť osobám, ktoré tým trpia, úľavu. Antacidá sa neužívajú ako preventívne opatrenie – účinkujú len v akútnych prípadoch.
Niektoré antacidá nielenže neutralizujú kyselinu, ale majú aj vlastnosti na ochranu sliznice a buniek. Môžu preto pomôcť rýchlejšiemu hojeniu poranení slizníc. Do tejto skupiny liekov patrí aj Talcid.
Účinná látka antacídu Talcid
Na dosiahnutie čo najlepšej liečby pálenia záhy a žalúdočných ťažkostí súvisiacich s kyselinou obsahuje Talcid unikátnu účinnú látku hydrotalcit. Tá nielenže znižuje agresivitu žalúdočnej kyseliny, ale zároveň stimuluje tvorbu ochrannej vrstvy sliznice v žalúdku.
Inhibítory protónovej pumpy tlmia vylučovanie kyseliny
Niektoré inhibítory protónovej pumpy (PPI) sú v lekárňach dostupné len na lekársky predpis, iné sú voľnopredajné.
Na rozdiel od antacídov neneutralizujú žalúdočnú kyselinu, ale začínajú pôsobiť o krok skôr: Tlmia enzým v žalúdočnej sliznici, čím sa znižuje vylučovanie kyseliny. Keďže účinok PPI je oneskorený, pri akútnych ťažkostiach sú vhodné len v obmedzenej miere.
Látky potláčajúce reflux
Patrí medzi ne účinná látka alginát sodný, ktorý sa získava z hnedých rias. Po užití alginát vytvára vplyvom žalúdočnej kyseliny viskóznu gélovú penu, ktorá pláva na hladine tekutiny v žalúdku ako plť. Táto mechanická ochranná bariéra zabraňuje refluxu.