Reflux – čo to je a čo môžu ľudia, ktorí ním trpia, robiť?
Zhrnutie
Reflux znamená návrat žalúdočnej kyseliny – a niekedy aj žlčovej kyseliny – do pažeráka, ktorý zvierač žalúdka z rôznych dôvodov nedokáže zadržať. Kyselina zasahuje takmer bezbranné bunky a môže spôsobiť množstvo rôznych ťažkostí. Ako sa dá rozpoznať reflux? Ako sa dajú liečiť ťažkosti? Kedy by ste mali navštíviť lekára? Toto všetko a ešte viac sa dozviete na tejto stránke.
Ako sa prejavuje reflux?
Regurgitácia – tento termín sa používa, keď sa chymus vracia zo žalúdka späť do ústnej dutiny. Zvyčajne je to spôsobené zvieračom medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý za normálnych okolností zabezpečuje, aby k tomu nedochádzalo. Agresívne zložky žalúdočnej šťavy môžu dráždiť pažerák a vyvolať celý rad takzvaných symptómov refluxu.
Symptómy refluxu: Aké sú ťažkosti a kedy sa prejavujú?
Jedným z najčastejších symptómov refluxu je pálenie záhy. Osoby, ktoré ním trpia, opisujú svoje ťažkosti rôzne: Niektorí ľudia to skutočne vnímajú ako pálenie pozdĺž pažeráka, iní pociťujú tlak alebo teplo, ktoré sa šíri z hornej časti brucha cez hrudnú kosť až do hrdla.
K refluxu kyslého obsahu žalúdka môže dôjsť najmä po jedle. Je to preto, lebo žalúdok pri jedle neprijíma len potravu, ale aj vzduch. Ten sa rozpína a svalstvo zvierača sa na krátky čas uvoľní, takže žalúdok má možnosť zbaviť sa prebytočného vzduchu odgrgnutím. Symptómy refluxu sa však nemusia prejaviť v dôsledku príjmu potravy. Môžu sa objaviť aj spontánne, cez deň aj v noci.
Všetky symptómy refluxu v skratke
Okrem hlavných príznakov pálenia záhy, refluxu kyseliny a bolesti za hrudnou kosťou sa môže vyskytnúť aj množstvo ďalších symptómov súvisiacich s kyselinou. Patria medzi ne tie symptómy refluxu, ktoré nie sú bezprostredne spojené so žalúdkom alebo s pažerákom, ako je napr.
//Časté pokašliavanie
//Kašeľ
//Poruchy hlasu, ako je chrapot
//Pocit cudzieho telesa – „hrče v hrdle“
//Ťažkosti s prehĺtaním
//Pálenie jazyka
//Astma a iné problémy s dýchaním
Príčiny refluxu: Koho postihuje?
Takmer každý človek niekedy v živote zažije reflux. Po oslavách s výdatným, mastným jedlom sa môže stať, že sa obsah žalúdka vráti do pažeráka aj u inak zdravých ľudí. Reflux sa často pozoruje aj v neskorom tehotenstve, ako aj u starších ľudí. Nie vždy je však stanovená diagnóza „gastroezofageálna refluxová choroba“. Tá je definovaná ako stav, pri ktorom reflux obsahu žalúdka spôsobuje nepríjemné symptómy alebo komplikácie.
Príčiny gastroezofageálnej refluxovej choroby sú rôzne a zvyčajne ide o kombináciu rôznych faktorov. Medzi príklady patrí:
//Spontánne ochabnutie zvierača na prechode z pažeráka do žalúdka, ktoré nie je sprevádzané prehĺtaním
//Narušená motorická funkcia pažeráka
//Nadváha
//Zvýšený vnútrobrušný tlak (napr. počas tehotenstva, pri chronickej zápche)
//Zhoršené vyprázdňovanie žalúdka
//Hernia bránice (časti žalúdka vyčnievajú cez bránicu do hrudnej dutiny, frekvencia sa zvyšuje s vekom a nadváhou)
Symptómy sa dajú zvyčajne ovplyvniť napríklad vlastnou stravou. Jedlá a nápoje, ktoré nie každý znáša, (napr. citrusové plody, mastné jedlá, mäta pieporná), najmä veľké množstvá a jedlá neskoro večer môžu symptómy zhoršiť.
Vytvára sa žalúdočná kyselina: Ide o gastroezofageálnu refluxovú chorobu?
V lekárskom žargóne sa refluxová choroba označuje skratkou GERD (Gastro-Esophageal Reflux Disease). Tá je definovaná ako stav, pri ktorom reflux obsahu žalúdka spôsobuje nepríjemné symptómy alebo komplikácie.
Existujú dva ďalšie termíny, ktoré označujú, či je alebo nie je poškodená sliznica pažeráka v dôsledku refluxu žalúdočnej kyseliny. Dá sa to zistiť pomocou endoskopie pažeráka. Pri ERD (Erosive Reflux Disease – erozívna refluxová choroba) majú pacienti poškodenú sliznicu pažeráka, zatiaľ čo pri NERD (Non-Erosive Reflux Disease – neerozívna refluxová choroba) nedochádza k žiadnym štrukturálnym zmenám.
Vnímanie bolesti pri refluxovej chorobe je veľmi individuálne a nemusí nutne súvisieť s rozsahom poškodenia sliznice pažeráka. Každý, kto pociťuje silnú bolesť, nemusí nutne trpieť zápalom pažeráka. Naopak, za miernymi symptómami refluxu sa môže skrývať aj rozvinuté poškodenie/zápal.
Symptómy refluxu – kedy navštíviť lekára?
Intervaly a trvanie symptomatických symptómov a ich subjektívne vnímaná intenzita určujú rozsah ochorenia z pohľadu pacienta, a tým aj potrebu liečby. Mierne pálenie záhy raz alebo dvakrát týždenne väčšina ľudí toleruje aj bez špeciálnych liečebných opatrení alebo sa mu dá predchádzať napríklad vyhýbaním sa niektorým jedlám a stimulantom, ktoré podporujú výskyt ťažkostí. Naproti tomu, častejšie alebo závažnejšie ťažkosti sú zvyčajne spojené so zníženou kvalitou života a vyžadujú si liečbu a ďalšie diagnostické objasnenie.
Ak ste tak ešte neurobili, poraďte sa o svojich ťažkostiach so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Liečba symptómov refluxu, ako je pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti súvisiace s kyselinou: Lieky a iné opatrenia
Na liečbu pálenia záhy a žalúdočných ťažkostí súvisiacich s kyselinou si môžete vybrať z rôznych liekov. Úľavu môžete dosiahnuť aj pomocou zdravého životného štýlu a niekoľkých tipov týkajúcich sa správania, ktoré by mali, samozrejme, vždy predstavovať prvý krok. Ak by to však nestačilo, v lekárni sú dostupné rôzne voľnopredajné lieky. V lekárni vám poradia, ktoré lieky sú pre vás vhodné a či by ste sa mali o svojich ťažkostiach najprv poradiť s lekárom.
Liečba pálenia záhy pri refluxe: Talcid
Napríklad antacidá, ako je Talcid, sú vhodné na liečbu pálenia záhy v prípade príležitostných ťažkostí, napr. po nadmernej konzumácii alebo po konzumácii veľkého množstva mastných jedál. Talcid neutralizuje prebytočnú kyselinu v žalúdku a rýchlo, bezpečne a účinne pôsobí proti páleniu záhy.
Ak sa príznaky vyskytujú častejšie alebo je pálenie záhy závažnejšie, alternatívou sú iné lieky, ako sú inhibítory protónovej pumpy (PPI). Tlmia enzým v žalúdočnej sliznici, čím sa znižuje vylučovanie kyseliny. Keďže účinok PPI je oneskorený, pri akútnych ťažkostiach sú vhodné len v obmedzenej miere. Na druhej strane, antacidum môže poskytnúť rýchlejší účinok. Talcid účinkuje veľmi rýchlo a pálenie záhy rýchlo ustupuje.
Čo ešte môžem urobiť proti ťažkostiam refluxu, ako je pálenie záhy?
Ďalšie opatrenia, ktoré môže popri medikamentóznej liečbe urobiť každý, môžu zmierniť ťažkosti a v najlepšom prípade znížiť intervaly užívania liekov.
Čo môžete urobiť sami
//Zbavte sa prebytočných kíl pomocou zdravej, pestrej stravy a cvičenia.
//Zistite, ktoré potraviny vám nevyhovujú. Medzi typické potraviny, ktoré môžu zhoršiť pálenie záhy, patrí čokoláda, kofeín, korenené a mastné jedlá, citrusové plody, mäta pieporná a sýtené nápoje.
Tipy pre ťažkosti s nočným refluxom:
//Zvýšte čelo postele jedným veľkým vankúšom alebo niekoľkými malými vankúšmi. Rovnaký efekt má aj zdvihnutie lamelového roštu. Dôležité: Vyššie by mala byť celá horná časť tela, nielen hlava.
//Vyhnite sa jedeniu neskoro večer.
Liečiť reflux operáciou?
Antirefluxnú bariéru možno posilniť aj operáciou, ktorú možno v súčasnosti vykonať minimálne invazívne laparoskopicky vo forme „fundoplikácie“. Pri tomto zákroku sa prípadná existujúca prietrž bránice (hiátová hernia: posun časti žalúdka do hrudníka) vráti do normálnej polohy a horná časť žalúdka (fundus) sa ovinie okolo dolnej časti pažeráka. Medzi nežiaduce následky môžu patriť ťažkosti s prehĺtaním, neschopnosť odgrgnúť si s príslušným nahromadením vzduchu v žalúdku a tiež poškodenie žalúdočných nervov s následkami, ako sú poruchy vyprázdňovania žalúdka a chronická hnačka. Medzi ďalšie chirurgické postupy patrí postup Linx a postup EndoStim.