Dvanástnikový vred a jeho následky

Zhrnutie

Nielen žalúdok môžu trápiť vredy spôsobené nadmernou kyslosťou: Často je postihnutý aj dvanástnik. Podobne ako žalúdok ho pred žalúdočnou kyselinou v chyme chráni vrstva hlienu. Ak však žalúdok produkuje príliš veľa kyseliny, tá dlhodobo napáda aj dvanástnik. To môže mať za následok dvanástnikový vred.

 
 

Dvanástnikový vred: symptómy

Dvanástnik prijíma potravu spolu so žalúdočnou šťavou zo žalúdka a mieša ju s ďalšími tráviacimi enzýmami. Všetky zložky potravy sa tak môžu rozložiť na najmenšie stavebné prvky a telo ich môže ideálne využiť. Ak sa však v dvanástniku dlhodobo hromadí príliš veľa žalúdočnej kyseliny, môže to za určitých okolností spôsobiť dvanástnikový vred (Ulcus duodeni).

Medzi typické ťažkosti patrí:

//Nevoľnosť a vracanie

//Bolesť v hornej časti brucha (často najmä nalačno)

//Strata chuti do jedla

//Zníženie telesnej hmotnosti

//Krvácanie, rozpoznateľné napríklad podľa čiernej stolice

Bohužiaľ, podobne ako pri žalúdočných vredoch, väčšinu symptómov dvanástnikových vredov nie je možné jasne priradiť. Nadbytok žalúdočnej kyseliny tak môže napríklad viesť aj k páleniu záhy a refluxu kyseliny. Tieto ťažkosti môžu byť znakom rôznych iných ochorení alebo jednoduchých, akútnych porúch trávenia.

Mnoho osôb, ktoré tým trpia, si neuvedomuje potrebu navštíviť lekára. Okrem toho: Niektorí pacienti spočiatku nepociťujú vôbec žiadne symptómy. Až keď sa pri dvanástnikovom vrede vyskytnú vážnejšie následky, ako je napríklad krvácanie, začne byť vred v tráviacom trakte nápadnejší.

Ako vznikajú dvanástnikové vredy?

Žalúdočná kyselina je dvojsečná zbraň: Na jednej strane je absolútne nevyhnutná na to, aby pripravila rozžutú potravu na ďalší proces trávenia a premenila ju na ľahko stráviteľný chymus – na druhej strane musí byť taká agresívna, že môže vážne napadnúť aj žalúdok a črevá. Oba orgány sú preto vybavené ochrannou vrstvou hlienu.

Ak sa však produkcia žalúdočnej kyseliny prudko zvýši – napríklad v dôsledku užívania liekov, ako sú lieky proti bolesti alebo antibiotiká – alebo ak je prirodzená ochrana oslabená, nedokáže už kyselinu zadržať. Agresívna žalúdočná kyselina sa potom dostáva do priameho kontaktu so sliznicou alebo dokonca so stenou žalúdka alebo čreva za ňou. Okrem iného to môže viesť k duodenitíde, zápalu sliznice v dvanástniku. Ak sa nelieči alebo ak sa vyskytuje často, môže viesť k dvanástnikovému vredu.

Diagnostika a liečba dvanástnikového vredu

Ak prídete k lekárovi s ťažkosťami, ktoré sú podobné príznakom dvanástnikového vredu, opýta sa na vašu anamnézu a vykoná vám niekoľko vyšetrení: Na posúdenie aktuálneho stavu žalúdka a čriev sa môže použiť ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie – ľahko sa tak dajú rozpoznať aj vážne komplikácie ako perforácia žalúdka alebo čriev.

Pri podozrení na dvanástnikový vred poskytuje spoľahlivú diagnózu endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika. Pomocou hadičkového prístroja s kamerou a malým svetlom je možné dôkladne preskúmať postihnuté miesta a odobrať vzorky tkaniva. Lekár tak môže bez pochybností skontrolovať, či skutočne ide o dvanástnikový vred.

Na uvoľnenie namáhaného čreva je pri dvanástnikovom vrede najdôležitejšie poskytnúť úľavu šetrnou stravou a znížením stresu. Doprajte si dostatok času na jedlo a najlepšie je rozdeliť si tri veľké jedlá na päť malých porcií počas dňa. Ako podporné opatrenie sa používajú aj lieky: Napríklad inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny, a antacidá, ako je Talcid, môžu pomôcť zmierniť ťažkosti súvisiace s kyselinou.

CH-20250114-66