Tichý reflux – čo to je?

Zhrnutie

Žalúdočná kyselina v pažeráku bez toho, aby si príslušná osoba niečo všimla? Na prvý pohľad to znie absurdne, ale v skutočnosti to tak nie je. Mnoho ľudí trpí tichým refluxom, vo väčšine prípadov bez toho, aby o tom vedeli. Ako potom možno túto chorobu rozpoznať? Je tichý reflux spojený s inými symptómami?

 

Rozpoznajte tichý reflux: Symptómy

Pri refluxe obsah žalúdka nezostáva v žalúdku, ale sa vylieva späť do pažeráka – to sa môže stať napríklad vtedy, ak sa v tráviacom orgáne vytvorilo príliš veľa kyseliny. Sliznica pažeráka nie je pripravená na kontakt s touto kyselinou a v dôsledku toho sa podráždi. Potom na seba zvyčajne upozorňuje bolesťou. V prípade tichého refluxu to tak nie je: Hoci kyselina napadá pažerák, bolesť sa neobjavuje.

Klasické pálenie záhy preto nie je jedným zo symptómov tichého refluxu. Naopak, ochorenie sa prejavuje pomerne nešpecifickými ťažkosťami:

//Chrapot a bolesť hrdla

//Kašeľ

//Ťažkosti s prehĺtaním

//Nutkanie na odkašľanie

//Nevoľnosť

//Časté infekcie dýchacích ciest

//Laryngitída

//Astma

Na prvý pohľad sa tieto príznaky nedajú pripísať problému so žalúdočnou kyselinou. Preto nie je prekvapujúce, že v prípade tichého refluxu – napriek tomu, že sa vyskytujú symptómy – ide často o náhodný nález: Poškodenie sliznice pažeráka sa odhalí až pri preventívnej prehliadke alebo ak sa z dôvodu iných ťažkostí v tráviacom trakte vykoná gastroskopia.

Tichý reflux: Čo je dôležité počas liečby

Aby sa predišlo možným dlhodobým následkom, je veľmi dôležité tichý reflux čo najskôr rozpoznať a liečiť. V opačnom prípade hrozí zúženie alebo zápal postihnutého pažeráka.

Nemusíte sa však príliš obávať: Aby ste tomu zabránili, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete prijať.

//Pri tichom refluxe užívajte lieky. Samotnému tichému refluxu sa, bohužiaľ, nedá zabrániť užívaním liekov. Pacienti však po diagnostikovaní rodinným lekárom alebo gastroenterológom (špecialistom na tráviace ústrojenstvo) nie sú bezmocní: Lieky ako Talcid® neutralizujú nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny – chránia tak pažerák, ak sa obsah žalúdka dostane nahor.

//Upravte si stravu. Ak máte problémy so žalúdočnou kyselinou, mali by ste tomu prispôsobiť svoju stravu a stravovacie návyky: Jedzte pomaly a s chuťou, aby ste žalúdku uľahčili prácu, a znížili tak potrebu kyseliny. Snažte sa zo svojho jedálnička vylúčiť ťažko stráviteľné jedlá, jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru. Eliminujte rizikové faktory.

//Niektoré vonkajšie vplyvy podporujú vznik tichého refluxu. Súčasťou liečby preto musí byť identifikácia týchto faktorov, a ak je to možné, ich vylúčenie. Reflux môže vyvolávať napríklad stres, fajčenie, nadváha a nadmerná konzumácia kávy alebo alkoholu. Samozrejme, len ťažko sa dá zo dňa na deň zbaviť všetkých zlozvykov – v záujme svojho zdravia sa však snažte postupne pracovať na zdravom životnom štýle. Užitočné môže byť aj dať sa vyšetriť lekárom. Môže určiť, či ide o tichý reflux, a poskytnúť ďalšie dôležité tipy, ktoré vám pomôžu čo najlepšie sa s ochorením vyrovnať.

CH-20250114-66