Gastroezofageálny reflux: Ťažkosti pri zápale pažeráka

Zhrnutie

Mnohí pacienti, ktorí nerobia nič proti páleniu záhy, skôr či neskôr skončia so zápalom pažeráka (ezofagitída). Keďže vo väčšine prípadov zápalu je na vine reflux, teda spätný tok kyseliny do pažeráka, odborníci ho označujú aj ako gastroezofageálny reflux. Povieme vám, ako toto ochorenie rozpoznať a čo vám môže pomôcť.

 

Gastroezofageálny reflux – čo to je?

Vnútorná strana pažeráka je vystlaná sliznicou. Tá sa stará o to, že každý hlt nášho jedla môže bez problémov skĺznuť do pažeráka a prejsť do žalúdka. Ak je však táto vrstva silne podráždená, môže sa prejaviť nielen bolesťou, ale aj zápalom.

Typické symptómy zápalu pažeráka (ezofagitídy) sú

//Pálenie za hrudnou kosťou

//Pachuť v ústach

//Zápach z úst

//Ťažkostí s prehĺtaním

//Bolesti pri prehĺtaní

//Nevoľnosť

Vo väčšine prípadov je za vznik takéhoto zápalu zodpovedný reflux. Vracajúca sa žalúdočná kyselina vážne ovplyvňuje sliznicu pažeráka: V určitom okamihu ju podráždi natoľko, že spôsobí zápal a človek pociťuje silné ťažkosti.

Gastroezofageálny reflux je preto takmer vždy spojený s refluxom kyseliny a pálením záhy – typickými príznakmi refluxu. To však v žiadnom prípade neznamená, že obe ťažkosti nevyhnutne poukazujú na zápal pažeráka. Ak sa však často vyskytujú spoločne a vyskytujú sa aj vyššie uvedené symptómy, je to silný znak gastroezofageálneho refluxu.

Medzi menej časté príčiny zápalu pažeráka patria uviaznuté lieky alebo čiastočky potravy, vírusové alebo plesňové infekcie a ožarovanie pri rakovine.

Zápal pažeráka a možnosti liečby

Správna liečba gastroezofageálneho refluxu je mimoriadne dôležitá, pretože ak sa zápal pažeráka stane chronickým, môže mať pre pacienta dlhodobé a vážne následky: Trvalé podráždenie sliznice môže viesť ku krvácaniu a k vredom. Ak sa vyliečia, môžu zanechať jazvy, ktoré zužujú pažerák. To má za následok narastajúce ťažkosti s prehĺtaním a zriedkavo aj zmeny v tkanive, ktoré môžu v najhoršom prípade viesť až k rakovine pažeráka.

Najdôležitejšia je teda komplexná liečba gastroezofageálneho refluxu a základného refluxu – po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Dôležité opatrenia sú:

//Voda
Pitie mierne ohriatej vody po dúškoch prepláchne pažerák a môže jemne rozpúšťať zvyšky jedla, ktoré uviazli v pažeráku. Voda tiež pomáha odvádzať časť žalúdočnej kyseliny späť do žalúdka.

//Strava
Pri liečbe zápalu pažeráka zohráva dôležitú úlohu aj správna strava. Potraviny s vysokým obsahom tuku alebo cukru zvyšujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, a preto sú čiastočne zodpovedné za vznik alebo zhoršenie gastroezofageálneho refluxu. Pacienti by sa mali snažiť, aby bola ich strava stráviteľnejšia.

//Spánok
Žalúdočná kyselina to má ľahké, najmä keď ležíte: Ak je telo vo vodorovnej polohe, je pre ňu ľahké prestúpiť zvieračom pri vstupe do žalúdka a dostať sa do pažeráka – čo je v prípade gastroezofageálneho refluxu fatálne. Aby sa príznaky v noci nezhoršili, je preto mimoriadne dôležité spať s vyvýšenou hornou časťou tela a tri až štyri hodiny pred spaním nič nejesť.

//Hmotnosť
Rovnako dôležité je zbaviť sa prípadnej nadváhy. Nadbytočné kilá na bruchu vyvíjajú veľký tlak na žalúdok, ktorý môže byť nakoniec taký veľký, že sa otvorí zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Na skrátenie času trvania zápalu pažeráka preto lekári odporúčajú dodržiavať diétu v kombinácii s pravidelným cvičením.

V spojení s vyššie uvedenými opatreniami sa pri liečbe zápalu pažeráka kladie dôraz predovšetkým aj na užívanie liekov: Najmä tekuté lieky ako Talcid zabezpečujú optimálnu výstelku pažeráka a ich užívanie vám prospieva. Neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu – to upokojuje pažerák a môže zmierniť ťažkosti pri gastroezofageálnom refluxe. Okrem toho je užívanie inhibítorov protónovej pumpy (PPI) ústrednou súčasťou liečby, pretože tie od začiatku znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny, a umožňujú tak zotavenie sa pažeráka.

CH-20250114-66