Bolesť v pažeráku – čo môže byť jej príčinou?

Zhrnutie

Aj keď sa priamo nepodieľa na rozkladaní a zužitkovaní potravy, stále zohráva dôležitú úlohu v tráviacom trakte: pažeráku. Svoju prácu vykonáva úplne tajne a v pažeráku sa prejaví až vtedy, keď sa objavia bolesti alebo iné patologické zmeny. Ako vlastne funguje pažerák? A hlavne: Čo môžete robiť, ak vás bolí pažerák?

 

Pažerák – spojenie medzi ústami a žalúdkom

Pažerák (oesophagus) umožňuje prechod potravy z úst do žalúdka, kde sa trávi. Ide o pohyblivú trubicu dlhú asi 25 centimetrov, ktorá kontrolovaným spôsobom dopravuje všetku prežutú potravu do žalúdka. Na tento účel je vnútro pažeráka pokryté sliznicou – všetko, čo sa prehltne, môže ľahko skĺznuť dole.

Potrava však do žalúdka len tak „nespadne“: Pažerák má priemer necelé dva centimetre a je obklopený svalovou stenou, ktorá koordinovane tlačí každý kúsok potravy nadol a opatrne ho presúva do žalúdka. Dva zvierače na začiatku a konci pažeráka bránia spätnému toku potravy.

Úplne zdravý človek si tieto procesy vôbec neuvedomuje – pretože sú sotva badateľné. O to viac ho môže znepokojovať, keď sa v oblasti pažeráka objaví bolesť.

Keď pažerák páli a bolí

Ak všetky procesy prebiehajú normálne, v pažeráku sa nevyskytujú žiadne ťažkosti. Bolesť v pažeráku vzniká až pri poruchách fungovania. Tieto funkčné poruchy postihujú predovšetkým zvierač na spojnici so žalúdkom. Ak sa správne neuzatvára alebo sa neočakávane otvorí, do pažeráka sa dostáva agresívna žalúdočná kyselina. Dôvodom môže byť:

//Nesprávne ovládanie zvierača

//Príliš veľa žalúdočnej kyseliny

//Silný tlak na žalúdok, napríklad v dôsledku nadváhy

//Lieky alebo choroby, ktoré znižujú napätie svalu

Bunky pažeráka nie sú chránené pred kontaktom so žalúdočnou kyselinou. Nemajú ochranný mechanizmus ako bunky žalúdočnej sliznice. Ak sa občas vyskytne reflux, t. j. obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka, je to nepríjemné a často spojené s ťažkosťami, ako je pálenie záhy. Sekundárnych ochorení sa však zatiaľ netreba obávať.

Ak sa však tento jav stáva často, ako je to napríklad v prípade refluxovej choroby, pažerák nielenže neustále bolí: vzniká aj zdravotné riziko – bunky sliznice pažeráka nedokážu dlhodobo odolávať náporu žalúdočnej kyseliny. Ak sa reflux nelieči, môže u niektorých ľudí postihnúť pažerák do takej miery, že sa v určitom momente vyvinie zápal pažeráka. Bez odbornej liečby môžu bunky degenerovať – zvyšuje sa riziko rakoviny pažeráka.

Správna liečba bolesti pažeráka

Pri bolestiach pažeráka je nevyhnutná správna liečba. Váš lekár môže určiť príčinu ťažkostí a poradiť vám, ako čo najúčinnejšie liečiť symptómy a ich spúšťače. Ak budete dodržiavať tieto odporúčania, nielenže zlepšíte kvalitu svojho života, ale aj znížite riziko neskorších následkov, ako je rakovina pažeráka. V niektorých prípadoch stačí zmena stravovacích návykov, v iných sú potrebné lieky: Antacidá, ako je Talcid®, môžu neutralizovať žalúdočnú kyselinu a zmierniť ťažkosti.

CH-20250114-66